آدرس IP چیست؟

آدرس IP (پروتکل اینترنت) آدرس سخت افزار شبکه شماست. این امر به اتصال رایانه شما به سایر دستگاهها در شبکه شما و سراسر جهان کمک می کند. آدرس IP از تعداد یا نویسه تشکیل شده است.

یک مثال از آدرس IP این است: 506.457.14.512

تمام دستگاههایی که به اتصال اینترنت متصل هستند دارای یک آدرس IP منحصر به فرد هستند که به معنای نیاز به میلیاردها آدرس IP است. این نیاز توسط نسخه جدید IPv IP6 برآورده می شود.

دو نسخه IP وجود دارد: IPv4 و IPv6. IPv4 نسخه قدیمی است که بیش از 4 میلیارد آدرس IP دارد. با این حال ، نسخه جدید IPv6 می تواند تا تریلیون آدرس IP را تأمین کند تا نیاز همه کاربران و دستگاه های اینترنتی را برآورده کند.

نسخه IPv4 برای پیکربندی آدرسهای IP در مقدار عددی (اعداد) استفاده می شود که ممکن است با آدرسهای IP دیگر مغایرت داشته باشد. به همین دلیل IPv6 روش هگزادسیمال را برای ارائه آدرس های IP منحصر به فرد به میلیاردها کاربر در جهان در پیش گرفته است.

نمونه ای از آدرس IP IPv6 این است:

4ggr: 1925: 5656: 7: 600: t4tt: tc54: 98vt

چند نوع آدرس IP مانند آدرس IP خصوصی ، آدرس IP عمومی ، آدرس IP ثابت و آدرس IP دینامیک وجود دارد. بیایید در مورد این انواع مختلف آدرس های IP یکی یکی صحبت کنیم:

آدرس IP خصوصی

آدرس IP خصوصی آدرس دستگاه شما است که در شبکه خانگی یا مشاغل متصل است. اگر چند دستگاه مختلف به یک ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) متصل شده باشید ، همه دستگاه های شما یک آدرس IP خصوصی منحصر به فرد خواهند داشت. دسترسی به این آدرس IP از طریق دستگاههای خارج از شبکه خانگی یا مشاغل شما امکان پذیر نیست.

به عنوان مثال: 192.168.1.1

آدرسهای IP خصوصی منحصر به فرد نیستند زیرا تعداد محدودی دستگاه در شبکه شما وجود دارد.

با استفاده از چند روش می توانید از آدرس IP خصوصی دستگاه خود مطلع شوید. اگر کاربر ویندوز هستید ، کافیست به خط فرمان بروید و دستور ipconfig را وارد کنید. اگر کاربر Mac هستید ، باید دستور زیر را ifconfig در برنامه Terminal خود وارد کنید

اگر از تلفن همراه از اینترنت استفاده می کنید ، می توانید برای یافتن آدرس IP به تنظیمات WiFi خود بروید. کاربران iOS می توانند با کلیک روی دکمه ‘ i next در کنار شبکه ای که به آن متصل هستند ، آدرس IP را پیدا کنند. کاربران اندروید می توانند روی نام شبکه در تنظیمات WiFi خود کلیک کنند و این آدرس IP را نشان می دهد.

آدرس IP عمومی

آدرس IP عمومی شما آدرس IP اصلی است که شبکه خانه یا محل کار شما به آن متصل است. این آدرس IP شما را به دنیا متصل می کند و برای همه کاربران منحصر به فرد است.

برای اطلاع از آدرس IP عمومی خود ، به سادگی به سایت SupportAlly بروید در مرورگر شما ، IP عمومی و سایر اطلاعات مرورگر را نمایش می دهد.

آدرسهای IP ثابت و پویا

تمام آدرس های IP خصوصی و عمومی می توانند ثابت یا پویا باشند. به آدرس های IP که به صورت دستی پیکربندی کرده و آنها را در شبکه دستگاه خود برطرف می کنید ، آدرس IP ثابت می نامند. آدرسهای IP ثابت نمی توانند به طور خودکار تغییر کنند.

هنگام تنظیم روتر با اینترنت ، آدرس IP پویا به طور خودکار پیکربندی می شود و یک IP را به شبکه شما اختصاص می دهد. این توزیع آدرس های IP توسط پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) مدیریت می شود. DHCP می تواند روتر اینترنتی شما باشد که در شبکه خانه یا محل کار شما به شبکه شما آدرس IP اختصاص می دهد.

.

دیدگاهتان را بنویسید