تاریخچه وردپرس از 2003 – 2020 (همراه با تصاویر)

آیا می خواهید در مورد تاریخچه وردپرس بدانید؟ اگر مقاله  راه اندازی وبلاگ  با وردپرس  و همچین مقاله نحوه ساخت یک وب سایت در سال 2020  را خوانده اید پس شما با وردپرس آشنایی کامل دارید  . در این مقاله ، می خواهیم نگاهی به تاریخچه وردپرس بیندازیم تا به شما نشان دهیم که چگونه با گذشت زمان تکامل یافته است.

وردپرس یک سیستم منبع باز است یعنی همه دسترسی به سورس کد های آن رارند و میتوانند آن را ویرایش و گسترش دهند  داستان وردپرس به ما می گوید که چگونه منبع باز  بودن سیستم  برای ساختن چیزی چگونه می تواند بدون به خطر انداختن آزادی نرم افزار بسیار مفید باشد. پروژه وردپرس توسط جامعه ای از توسعه دهندگان ، کاربران و حامیان اختصاصی هدایت می شود.

وردپرس  در سال 2003 شروع به کار کرد زیرا توسعه نرم افزار وبلاگ نویسی موجود b2 / cafelog توسط توسعه دهندگان اصلی آنها متوقف شد و آن تیم مجبور شدند سیستم جدید را راه بیاندازند. در سال 2003 ، دو کاربر b2 / cafelog ، Matt Mullenweg و Mike Little ، تصمیم به ساخت یک سیستم عامل جدید گرفتند.

آنها احتمالاً نمی دانستند که در شرف آغاز سفری هستند که در نهایت به نفع میلیونها کاربر در سراسر جهان باشد ، هزاران شغل ایجاد کند و کل صنعت توسعه دهندگان ، طراحان ، نویسندگان ، وبلاگ نویسان و ناشران وب می توانند زندگی خود را از این طریق تأمین کنند.

در 27 مه 2003 ، مت اعلام کرد که نسخه اول وردپرس در دسترس است. با استقبال خوب جامعه روبرو شد. این برنامه بر اساس b2 Cafelog با پیشرفت های قابل توجه ساخته شده بود. نسخه اول وردپرس شامل رابط مدیر جدید ، الگوهای جدید و الگوهای سازگار با XHTML 1.1 بود. ویرایشگر پست به این شکل بود:

Post editor in the first release of WordPress

در ماه مه 2004 ، نسخه 1.2 وردپرس با معماری پلاگین ارائه شد. که کاربران و توسعه دهندگان را قادر می سازد تا عملکرد وردپرس را با نوشتن افزونه های خود و به اشتراک گذاشتن آنها با سایر افراد در جامعه گسترش دهند.

همانطور که وردپرس در حال گسترش در جامعه بود ، اتفاق کاملاً متضادی در صنعت وبلاگ نویسی در آن زمان اتفاق می افتاد.

رهبر بازار در صنعت ابزار وبلاگ نویسی در آن زمان Movable Type بود. شرایط مجوز جدیدی را اعلام کردند که مورد پسند بسیاری از کاربران آنها قرار نگرفت. این امر بسیاری از کاربران آنها را مجبور کرد که به دنبال یک بستر وبلاگ نویسی جدید باشند.

وردپرس 1.2 ، خود را به عنوان یک پروژه جاه طلبانه ارائه می دهد که به کاربران یک پلت فرم بالغ ، پایدار ، آسان و انعطاف‌پذیر با ویژگی هایی ارائه می دهد که با رقبای اختصاصی آنها رقابت می کند. میزان سازگاری وردپرس با این نسخه سر به فلک کشید.

WordPress 1.2 Mingus

با افزایش تعداد کاربران ، وردپرس با کمک و علاقه جامعه بهتر می شود.

در فوریه 2005 ، وردپرس 1.5 همراه با Pages ، ابزارهای  کامنت گزاری ، موضوع پیش فرض جدید Kubrick و سیستم تم کاملاً جدیدی ارائه شد. مت مضامین را با این کلمات اعلام کرد:

در 1.5 ما یک سیستم تم فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده ایم که به جای انتظار اینکه شما با آن سازگار شوید با شما سازگار است. می توانید مانند قبل کل وبلاگ خود را از طریق یک فایل واحد اجرا کنید ، یا به معنای واقعی کلمه می توانید برای هر دسته بندی متفاوت الگوی متفاوتی داشته باشید. به همان اندازه که می خواهید یا کم است. ما همچنین عناصر مشترک سایت مانند سرصفحه ها ، پاورقی ها و ستون های فرعی را در پرونده های خود داشته باشید ، بنابراین می توانید یک تغییر را در یک مکان انجام دهید و بلافاصله آن را در همه جا مشاهده کنید. “Matt Mullenweg – اعلام وردپرس 1.5 a > ”

Kubrick - the default WordPress theme from 2005 - 2010

در دسامبر 2005 ، وردپرس 2.0 با داشبورد مدیر جدید منتشر شد. این قسمت مدیر جدید یک بازنگری کامل در صفحه های مدیریت در وردپرس بود.

از JavaScript و DHTML برای ایجاد یک رابط کاربری بهتر در جایی که کاربران برای انجام چند کار ساده نیازی به بارگیری صفحه ای ندارند ، استفاده شده است. اکنون کاربران می توانستند دسته ها و برچسب ها در پست ها بدون اینکه از ویرایشگر پست خارج شوید یا نظرات را بدون بارگیری صفحه نظرات حذف کنید.

WordPress 2.0 - Admin Interface

رابط مدیریت جدید زیبا تنها پیشرفت قابل توجه در این نسخه نیست.

این اولین انتشار بود که با پلاگین ضد هرزنامه Akismet  به صورت پیش فرض  نصب شده داشت. همچنین با یک افزونه پشتیبان پایگاه داده وردپرس ، wp-db-backup ، که در سال 2007 حذف شد. اولین مورد دیگر برای این نسخه ، معرفی پرونده Functions.php در سیستم قالب های وردپرس بود.

در تاریخ 1 مارس 2006 ، Automattic ، شرکتی که توسط موسس بنیانگذار وردپرس تاسیس شد ،  علامت تجاری وردپرس را ثبت کرد.

در سال 2008 ، یک شرکت طراحی وب به نام Happy Cog برای کمک به طراحی یک رابط مدیریت جدید وردپرس به پروژه وردپرس پیوست. یک مطالعه کاربردی برای طراحی UI مدیریت وردپرس انجام شده است.

در طول سال ویژگی های جدیدی مانند کد کوتاه ، به روزرسانی های یک کلیک و ساخته شده  در نصب پلاگین با نسخه های مختلف به وردپرس اضافه شد.

WordPress 2.7 Dashboard

در ژوئن 2010 ، Automattic ، شرکتی که توسط موسس بنیانگذار وردپرس تاسیس شد ، مالکیت علامت تجاری و آرم وردپرس را به بنیاد وردپرس  تغییر داد. این یک لحظه مهمی در تاریخ وردپرس بود ، زیرا انها اطمینان  حاصل کردند که وردپرس به رشد خود ادامه خواهد داد و برای ادامه پروژه به یک شرکت یا گروه از توسعه دهندگان وابسته نیست.

در 17 ژوئن 2010 ، وردپرس 3.0 منتشر شد. این یک گام مهم به سمت وردپرس به عنوان CMS بود. این نسخه چندین ویژگی از جمله انواع  مدل پست های  سفارشی ، طبقه بندی های سفارشی ، زمینه های سفارشی ، سربرگ ، منوها ، کمک متنی در صفحه های مدیریت و غیره بود. پروژه WordPress MU در هسته وردپرس ادغام شد تا سایت های چند هسته ای ایجاد شود.

همچنین با قالب پیش فرض Twenty Ten ارائه شد .

در سال 2011 ، قالب مدیریت جدید رونمایی شد که خیلی زیبا بود.

در آن زمان ، برخی از پلاگین های  بسیار کاربردی در حال ساخت بودند که مهم ترین آنها پلاگین های فروشگاه ساز بوند یعنی یک  سیستم عامل تجارت الکترونیک قدرتمند برای وردپرس ساخته شد .

این کار باعث شد که  کاربران وردپرس را قادر سازد تا فروشگاه های اینترنتی ایجاد کنید و وب سایت های قدرتمند تجارت الکترونیکی را با استفاده از وردپرس ایجاد کنید.

در سال 2012 ، تنظیم کننده طرح زمینه ، پیش نمایش های تم و مدیر رسانه جدید معرفی شدند. این ویژگی ها به طور چشمگیری به کاربران جدید در ایجاد گالری های تصویر و پیش نمایش مضامین قبل از تغییر به موضوع جدید کمک می کرد.
عنوان

در سال 2013 ، عنوان وردپرس 3.7 با ویژگی جدید به روزرسانی خودکار معرفی شد که به وردپرس اجازه می داد به طور خودکار نرم افزار سایت شما را برای انتشارهای جزئی به روز کند. ویژگی به روزرسانی خودکار بسیار شبیه کاری است که مرورگر Google Chrome انجام می دهد.

در این زمان وردپرس به محبوب ترین CMS در جهان تبدیل شده بود. یعنی سال 2013 که وردپرس در دنیا ترکید!!!

در دسامبر 2013 ، وردپرس 3.8 که، رابط مدیریت جدید وردپرس را معرفی کرد. این رابط جدید ریسپانسیو بود  و هدف آن ارائه تجربه کاربری بهتر به کاربران ، در هر دستگاه یا اندازه صفحه نمایش بود.

WordPress 3.8 admin color schemes on mobile devices

در تاریخ 16 آوریل 2014 ، وردپرس 3.9 منتشر شد. این تمرکز بر روی بهبود ویرایشگر پست بصری وردپرس بود. اکنون می توان تصاویر را کشید و  مستقیماً در ویرایشگر پست رها کرد. همان درگ اند دراپ  به زبان انگلیسی!  اکنون کاربران می توانند تصاویر را در داخل ویرایشگر ویرایش کرده و پیش نمایش های گالری خود را در داخل ویرایشگر مشاهده کنند. وردپرس 3.9 همچنین پیش نمایش های ویجت زنده ، لیست های پخش صوتی و چندین پیشرفت دیگر را معرفی کرد.

در طول سال اصلاحات بیشتری با هسته وردپرس انجام شد با وردپرس 4.0 و وردپرس 4.1 منتشر شد.

2014 همچنین اولین سالی بود که دانلود زبان غیر انگلیسی برای وردپرس از دانلود زبان انگلیسی پیشی گرفت.

در سال 2015 ، وردپرس 4.2 ، 4.3 ، و 4.4 منتشر شد. این نسخه ها به بهبود بومی سازی ، پشتیبانی از شکلک ، تنظیم کننده طرح زمینه و ایجاد زیرساخت برای WordPress REST API متمرکز بودند.

Emoji support was added to WordPress in 4.2

در همان سال ، WooCommerce که بزرگترین و قدرتمندترین افزونه فروشگاهی دنیا است معرفی شد.

در سال 2016 ، وردپرس 4.5 ، 4.6 ، و 4.7 منتشر شدند. هر نسخه برخی از ویژگی ها و پیشرفت های جدید را معرفی کرد. مهمترین تغییرات در طول سال ، بروزرسانی ساده پلاگینها و مضامین ، بازیابی محتوا با استفاده از فضای ذخیره سازی مرورگر و سفارشی css ، ویژگی برای تم ساز بود در پایان سال ، WordPress.org اعلام کرد که  از HTTP پشتیبانی می کند.

در سال 2017 ، وردپرس 4.8 و 4.9 منتشر شد. این نسخه ها چندین ابزارک پیش فرض جدید را برای اضافه کردن صدا ، ویدئو ، تصاویر ، گالری ، متن غنی و HTML به ارمغان آوردند. این نسخه ها همچنین زمینه را برای ویرایشگر جدید بلوک وردپرس فراهم کردند.
عنوان

در سال 2018 ، عنوان WordPress 5.0 با یک تجربه ویرایش کاملاً جدید منتشر شد انقلابی که خیلی ها را عاشق تر کرد و خیلی ها را کلافه! زیرا با محیط ویرایشگر جدید آشنا نبودند و به آن علاقه مند نشدند. که به آن گوتنبرگ می گویند.

پروژه ویرایشگر بلوک جدید وردپرس با نام رمز Gutenberg نامگذاری شد. به آموزش کامل گوتنبرگ – ویرایشگر بلوک وردپرس .

Gutenberg blocks

در حال حاضر اخرین نسخه ورژن 5.5 وردپرس است که در تاریخ 1 سپتامبر 2020 معرفی شد پیشنهاد ما هم آپدیت به این نسخه است.

وردپرس بعدی چیست؟

وردپرس برای رفع نیازهای میلیون ها ناشر وب در سراسر جهان در حال پیشرفت مداوم است.  وردپرس به طور مستقیم به نیاز کاربران بستگی دارد. با خیال راحت می توانیم فرض کنیم که این امر همچنان به ایجاد قدرت در سراسر جهان برای ایجاد فضاهای وب شگفت انگیز ادامه خواهد داد و هر روز امکانات و قابلیت های شگفت انگیزی را به ما معرفی خواهد کرد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تاریخچه وردپرس را درک کنید.

اگر سوال دارید چرا از ما در زیر همین پست نمی پرسید؟ تا شما نپرسید ما نمیدانیم مشکل شما چیست پس راحت باشید و مشکلات خود را از ما بپرسید!

.

2 دیدگاه دربارهٔ «تاریخچه وردپرس از 2003 – 2020 (همراه با تصاویر);

دیدگاهتان را بنویسید