IPv4 در مقابل IPv6 – تفاوت بین این دو پروتکل چیست؟

با تفاوت بین IPv4 و IPv6 گیج می شوید؟

IP ، مخفف I nternet P rotocol ، پروتكلی است كه به رایانه ها / دستگاه ها كمك می كند تا از طریق شبكه با یكدیگر ارتباط برقرار كنند. همانطور که “v” در نام نشان می دهد ، نسخه های مختلف پروتکل اینترنت وجود دارد: IPv4 و IPv6.

در این پست ، همه مواردی را که باید بدانید برای درک تفاوت بین IPv4 و IPv6 بررسی خواهیم کرد. در اینجا آنچه را که ما پوشش خواهیم داد:

پروتکل اینترنت (IP) چیست؟ h2>

پروتکل اینترنت (IP) مجموعه قوانینی است که به مسیریابی بسته های داده کمک می کند تا داده ها بتوانند از طریق شبکه ها حرکت کرده و آنها را به مقصد مناسب برسانند.

وقتی رایانه سعی در ارسال اطلاعات دارد ، به قطعات کوچکتر و به اصطلاح بسته ها تقسیم می شود. به منظور اطمینان از اینکه این بسته ها در مکان مناسب قرار گرفته اند ، هر بسته شامل اطلاعات IP است.

قسمت دیگر پازل این است که به هر دستگاه یا دامنه در اینترنت یک آدرس IP اختصاص داده شده است که به طور منحصر به فرد آن را از سایر دستگاه ها شناسایی می کند.

این شامل رایانه شخصی شماست که احتمالاً قبلاً با آن روبرو شده اید. اگر به یکی از “آدرس IP من چیست؟” بروید ابزارها ، آنها آدرس IP رایانه شما و سرانگشتی از موقعیت مکانی شما را نشان می دهند ( که باید دقیق باشد مگر اینکه از VPN استفاده کنید ).

آدرس IP که با آن بیشتر آشنا هستید احتمالاً شبیه این است:

32.253.431.175

با اختصاص دادن آدرس IP به هر دستگاه ، شبکه ها می توانند به طور م ofثر تمام این بسته های داده را در اطراف مسیریابی کنند و مطمئن شوند که آنها آن را به مکان مناسب منتقل می کنند.

IPv4 چیست؟ h3>

با وجود “4” در نام ، IPv4 در واقع اولین نسخه IP است که استفاده می شود. این نسخه در سال 1983 راه اندازی شد و حتی امروز نیز شناخته شده ترین نسخه برای شناسایی دستگاه ها در یک شبکه است.

IPv4 از آدرس 32 بیتی استفاده می کند ، این قالبی است که احتمالاً هنگام بحث درباره “آدرس IP” با آن بیشتر آشنا هستید. این فضای آدرس 32 بیتی تقریباً 4.3 میلیارد آدرس منحصر به فرد را فراهم می کند ، اگرچه برخی از بلوک های IP برای موارد خاص اختصاص یافته است.

در اینجا مثالی از آدرس IPv4 آورده شده است:

32.253.431.175 کد>

IPv6 چیست؟ h3>

IPv6 نسخه جدیدتری از IP است که از قالب آدرس 128 بیتی استفاده می کند و شامل اعداد و حروف است. در اینجا مثالی از آدرس IPv6 آورده شده است:

3002:0bd6:0000:0000:0000:ee00:0033:6778

چرا به نسخه جدید IP احتیاج داشتیم؟ h3>

در این مرحله ، ممکن است از خود بپرسید که چرا IPv6 حتی وجود دارد.

خوب ، اگرچه به نظر می رسد 4.3 میلیارد آدرس IP بالقوه در IPv4 بسیار زیاد باشد ، ما به آدرس های IP بسیار بیشتری نیاز داریم!

افراد زیادی در دنیا با تجهیزات زیادی وجود دارند. این موضوع با ظهور دستگاه های اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) و حسگرها حتی یک مسئله بزرگتر است ، زیرا این دستگاه ها مجموعه دستگاه های متصل را بسیار گسترش می دهند.

به زبان ساده ، آدرسهای IPv4 بی نظیر در جهان رو به اتمام است ، این بزرگترین دلیل نیاز ما به IPv6 است.
هر چند دلایل فنی دیگر نیز وجود دارد – اجازه دهید در مورد آنها بحث کنیم.
? IP ، کوتاه اینترنت پروتکل ، به رایانه ها / دستگاه ها کمک می کند تا از طریق شبکه ارتباط برقرار کنند. این راهنما تفاوتهای بین نسخه های IPv4 و IPv6 را بررسی می کند ? برای توییت کلیک کنید

تفاوت IPv4 در مقابل IPv6 چیست؟ h2>

اکنون ، بیایید به تفاوت بین IPv4 و IPv6 بپردازیم.

بارزترین تفاوت و بیشترین کاربرد برای افراد عادی ، تفاوت در قالب هاست:

  • IPv4 از آدرس 32 بیتی استفاده می کند
  • IPv6 از آدرس 128 استفاده می کند

بدون وارد شدن به ریاضیات (این قسمت را برای قسمت بعدی ذخیره خواهیم کرد) ، این بدان معنی است که IPv6 1028 آدرس بیشتر از IPv4 ارائه می دهد ، که اساساً مشکل “آدرس های تمام شده” را حل می کند (حداقل برای آینده قابل پیش بینی).

IPv6 نیز یک آدرس عددی عددی است که توسط دونقطه از هم جدا شده است ، در حالی که IPv4 فقط عددی است و با دوره از هم جدا می شود. باز هم مثالی از هرکدام را می خوانید:

  • IPv4 – 32.253.431.175
  • IPv6 – 3002:0bd6:0000:000000:0000:ee00:0033:6778

همچنین تفاوت های فنی بین IPv4 و IPv6 وجود دارد ، اگرچه توسعه دهندگان واقعاً نیازی به دانستن آنها ندارند. برخی از برجسته ترین تفاوت های فنی این است:

  • IPv6 شامل کیفیت خدمات داخلی (QoS) است.
  • IPv6 دارای یک لایه امنیتی شبکه داخلی (IPsec) است.
  • IPv6 ترجمه آدرس شبکه (NAT) را حذف می کند و امکان اتصال از انتها به انتها را در لایه IP فراهم می کند.
  • چندرسانه سازی بخشی از مشخصات پایه در IPv6 است ، در حالی که در IPv4 اختیاری است. پخش چندگانه امکان انتقال بسته به چندین مقصد را در یک عملیات فراهم می کند.
  • سربرگ های بسته های بزرگتر IPv6 (تقریباً دو برابر IPv4).

چند آدرس در IPv4 در مقابل IPv6 وجود دارد؟ h3>

همانطور که در بالا ذکر کردیم ، IPv6 از آدرس IP 1028 برابر IPv4 پشتیبانی می کند.

IPv4 حدود 4.29 میلیارد آدرس را پشتیبانی می کند.
از سوی دیگر ، IPv6 از … پشتیبانی می کند ، ساده ترین راه برای نوشتن آن 2 ^ 128 آدرس های مختلف است. اگر به تعداد دقیق علاقه مند هستید ، چند آدرس منحصر به فرد IPv6 ارائه می دهد: 340،282،366،920،938،463،463،374،607،431،768،211،456

این بدان معناست که ما قبل از پایان آدرسهای IPv6 راهی طولانی در پیش داریم!

آیا تفاوتی بین سرعت IPv4 و IPv6 وجود دارد؟ کدام یک سریعتر است؟ h3>

به طور کلی ، تفاوت عمده ای بین سرعت IPv4 در مقابل IPv6 وجود ندارد ، اگرچه برخی شواهد نشان می دهد که IPv6 در برخی شرایط ممکن است کمی سریعتر باشد.

در سمت “هیچ تفاوتی” ، سوكوري يك سري آزمايشات را بر روي سايت هايي كه از هر دو IPv4 و IPv6 پشتيباني مي كنند انجام داد و دريافت كه اساساً هيچ تفاوتي در بيشتر سايت هاي مورد آزمايش وجود ندارد.

با این وجود ، می توانید برخی شواهد نشان دهند که IPv6 سریعتر است. به عنوان مثال ، وبلاگ مهندسی فیس بوک اظهار داشت که “ما مشاهده کرده ایم که دسترسی به فیس بوک نسبت به IPv6 می تواند 10-15 درصد سریعتر باشد”.

به همین ترتیب ، آكامای یك URL را در یك شبکه آیفون / موبایل آزمایش كرد و دید كه زمان بارگیری در سایت با 5٪ سریعتر با IPv6 در مقابل IPv4 است.

با این وجود ، متغیرهای زیادی وجود دارد ، بنابراین مقایسه عملکرد دشوار است بدون اجرای آزمایش های کاملاً کنترل شده .

یک دلیل سریعتر بودن IPv6 این است که وقت خود را برای ترجمه آدرس شبکه (NAT) تلف نمی کند. با این حال ، IPv6 همچنین دارای هدرهای بسته بزرگتر است ، بنابراین به طور بالقوه ممکن است برای برخی موارد استفاده کندتر باشد.

آیا IPv4 یا IPv6 از محبوبیت بیشتری برخوردار است؟ h3>

اگرچه با افزایش تصویب IPv6 ، اعداد در حال تغییر هستند ، اما همچنان IPv4 پرکاربردترین پروتکل اینترنت است.

IPv6 adoption worldwide

پذیرش IPv6 در سراسر جهان

Google آمار عمومی را برای IPv6 حفظ می کند در دسترس بودن کاربران Google توسط کشورهای جهان. این اعداد درصدی از کل بازدید سایتهای Google به جای IPv4 بیش از IPv6 است.

در سراسر جهان ، IPv6 حدود 32 ~ در دسترس است ، اما تفاوت آن بین کشورها بسیار است. به عنوان مثال ، ایالات متحده بیش از 41٪ پذیرش IPv6 دارد ، در حالی که انگلیس حدود 30٪ ، و اسپانیا فقط 2.5٪ فرزندخواندگی دارند.

Per-Country IPv6 adoption

پذیرش IPv6 در هر کشور

Kinsta از چه نسخه پروتکل اینترنت استفاده می کند؟ h2>

اگر میزبان سایت وردپرس خود در Kinsta هستید ، ممکن است این سوال را داشته باشید که Kinsta از IPv4 یا IPv6 استفاده می کند؟ Kinsta در حال حاضر از IPv4 استفاده می کند .

چرا؟ از آنجا که Kinsta توسط لایه برتر Google Cloud ارائه شده است و در حال حاضر ، Google Cloud به طور کامل پشتیبانی نمی کند IPv6.

با این گفته پشتیبانی IPv6 در نقشه راه Google Cloud قرار دارد ، بنابراین ممکن است در آینده تغییر کند. با این حال ، هیچ جدول زمانی رسمی برای زمانی که Google Cloud پشتیبانی IPv6 را اضافه می کند وجود ندارد.
توسط IPv4 و IPv6 گیج شده اید؟ to برای دیدن تفاوت این دو نسخه پروتکل اینترنت کلیک کنید. برای توییت کلیک کنید

خلاصه h2>

پروتکل اینترنت (IP) به مسیر دهی داده ها در اطراف شبکه ها کمک می کند. برای رسیدن به این هدف ، به هر دستگاه یک آدرس IP اختصاص داده شده است.

IPv4 نسخه اصلی است که در سال 1983 راه اندازی شده است. با این حال ، قالب 32 بیتی آن فقط اجازه می دهد تا 4.3 میلیارد پوند آدرس منحصر به فرد داشته باشد ، که نمی تواند نیازهای جهان مدرن را تأمین کند.

برای رفع کمبود آدرسهای IPv4 منحصر به فرد (و ایجاد برخی تغییرات فنی دیگر) ، IPv6 ایجاد شد. IPv6 از قالب آدرس 128 بیتی استفاده می کند که 1028 برابر تعداد آدرسهای بی نظیر IPv4 را ارائه می دهد.

برای اکثر افراد ، این تنها چیزی است که شما باید بدانید – IPv6 از قالب دیگری استفاده می کند و آدرس های بسیار منحصر به فردی نسبت به IPv4 ارائه می دهد.

Kinsta از IPv4 استفاده می کند زیرا GCP که زیرساخت های Kinsta را پشتیبانی می کند ، هنوز پشتیبانی IPv6 را ارائه نداده است. IPv6 در نقشه راه Google Cloud قرار دارد بنابراین ممکن است در آینده تغییر کند.


اگر از این مقاله لذت بردید ، پس از آن دوست دارید Kinsta’s WordPress platform hosting. وب سایت خود را توربوشارژ کرده و از تیم پیشکسوت وردپرس ما پشتیبانی 24/7 ساعته دریافت کنید. زیرساختهای Google Cloud ما بر مقیاس گذاری خودکار ، عملکرد و امنیت تمرکز دارند. بگذارید تفاوت Kinsta را به شما نشان دهیم! برنامه های ما را بررسی کنید a >

منبع:
https://kinsta.com/blog/ipv4-vs-ipv6/.

دیدگاهتان را بنویسید