13 زبان برنامه نویسی برتر که باید در سال 2020 به آنها توجه کنید

زبانهای نوشتاری نوعی خاص از زبانهای رایانه ای هستند که می توانید با استفاده از آنها دستورالعملهایی به نرم افزارهای دیگر مانند مرورگر وب ، سرور یا برنامه های مستقل بدهید. بسیاری از محبوب ترین زبان های کدگذاری امروزی ، زبان های نوشتاری هستند ، مانند JavaScript ، PHP ، Ruby ، ​​Python و چندین زبان دیگر دیگران.

از آنجا که زبانهای اسکریپت نویسی کد را ساده و سریعتر انجام می دهند ، جای تعجب نیست که به طور گسترده ای در توسعه وب استفاده می شود .

با این حال ، این تنها زمینه کاربردی آنها نیست. همچنین زبان های اسکریپت نویسی برای سیستم عامل ها ، نرم افزار تجزیه و تحلیل آماری ، برنامه های اداری ، موتورهای بازی و بسیاری از انواع دیگر سیستم عامل ها وجود دارد.

زبان های نوشتاری چیست؟ h2>

زبانهای نوشتاری می توانند در یک محیط خاص برای زمان اجرا ، اقدامات مختلفی را انجام دهند ، مانند انجام خودکار اجرای کار ، افزایش عملکرد نرم افزار اصلی ، انجام تنظیمات ، استخراج داده از مجموعه داده ها و موارد دیگر.

زبانهای نوشتاری به دو روش ایجاد می شوند:

 1. یک محیط زمان اجرا می تواند زبان اسکریپت نویسی خود را مانند Bash برای سیستم عامل GNU یا VBA برای برنامه های Microsoft Office معرفی کند.
 2. یک محیط زمان اجرا می تواند یک زبان اسکریپت نویسی موجود را اتخاذ کند ، به عنوان مثال پوسته mongo MongoDB اطراف جاوا اسکریپت ساخته شده است .

از طرف دیگر ، گاهی اوقات این زبان اسکریپت نویسی است که ابتدا وجود دارد و سیستم عامل والدین خود را به دنیا می آورد – هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد.

این همان اتفاقی است که در مورد Node.js رخ داده است ، یک محیط زمان اجرا برای Backend که به توسعه دهندگان وب اجازه می دهد از JavaScript نه تنها در جلو بلکه در قسمت عقب نیز استفاده کنند ، الگوی جاوا اسکریپت در همه جا.
اگر به یادگیری فکر می کنید یک زبان اسکریپت نویسی جدید ، این راهنما را به 13 گزینه برتر بررسی کنید … …. سپس به مطالعه بپردازید ? برای توییت کلیک کنید / span>

اسکریپت نویسی در برنامه نویسی به چه معناست؟ h3>

اقدام اسکریپت نویسی در اصل نوشتن یک سری دستورات است که توسط برنامه یا موتور اسکریپت نویسی یک به یک تفسیر می شوند. حتی اگر اسکریپت پلتفرم را از طریق آنچه باید راهنمایی کند (اسکریپتی برای خواندن و تفسیر آن می دهد) هدایت می کند ، اجرای آن توسط محیط زمان اجرا انجام می شود و نه توسط خود زبان برنامه نویسی.

این تفاوت زبانهای اسکریپت نویسی با زبانهای برنامه نویسی مانند جاوا است که شما می توانید “یک بار بنویسید ، هر کجا اجرا کنید” (شعار رسمی جاوا یعنی برنامه های جاوا می توانند به عنوان برنامه های مستقل در هر محیطی اجرا شوند. از آنجا که ایجاد شده است ، به اصل WORA که به قابلیت های چند بستر اشاره دارد).

زبان نوشتاری در مقابل زبان برنامه نویسی h2>

اگرچه اصطلاحات “زبان برنامه نویسی” و “زبان برنامه نویسی” اغلب به جای هم استفاده می شوند ، اما آنها یک چیز نیستند.

Platform-Specific vs Platform-Agnostic

زبانهای اسکریپت نویسی مختص پلتفرم هستند ، در حالی که زبانهای برنامه نویسی platform-agnostic (کراس پلت فرم) هستند زیرا توانایی اجرای خود را دارند. به عنوان مثال ، می توانید یک برنامه جاوا را روی هر سیستم عامل اجرا کنید.

(عمدتا) تفسیر شده در برابر وارد شده h3>

در حالی که زبانهای برنامه نویسی کامپایل می شوند ، زبانهای اسکریپت نویسی بیشتر تفسیر می شوند – حتی برخی از زبانهای اسکریپت نویسی نیز وجود دارند که هم کامپایل می شوند و هم تفسیر می شوند ، مانند پایتون و گرووی.

منظور از “کامپایل” این است که یک زبان برنامه نویسی کامپایلر مخصوص به خود را دارد که نحو را قبل از زمان اجرا به کد ماشین ترجمه می کند. در مقابل ، زبانهای اسکریپت نویسی خط به خط در زمان اجرا توسط مفسر سکویی که در حال اجرا هستند تفسیر می شوند.

سریعتر در مقایسه با کندتر در زمان اجرا h3>

به دلیل این تفاوت در اجرا ، زبانهای برنامه نویسی سریعتر از زبانهای اسکریپتی اجرا می شوند زیرا نیازی به جمع آوری در زمان واقعی ندارند. کامپایلرها قبل از اجرا نیز دستکاری دسته جمعی انجام می دهند ، در حالی که مفسر کد را سطر به سطر ارزیابی می کند ، بنابراین هر وقت با روبرو می شوند مکث می کنند (یا کاملاً متوقف می شوند) خطایی .

این امر به کل زمان اجرای زبانهای اسکریپت نویسی اضافه می شود ، حتی اگر در سخت افزار مدرن و سریعتر ، این مسئله کمتر از گذشته است.

بیشتر درمقابل شدت کد کمتر h3>

زبانهای برنامه نویسی بیشتر متمرکز به کد هستند زیرا شما مجبورید کارهای زیادی را انجام دهید که توسط سیستم عامل در مورد زبانهای برنامه نویسی مدیریت می شود. اگر از زبان برنامه نویسی استفاده می کنید باید کد بسیار کمتری بنویسید .

برنامه های مستقل در مقابل برنامه ها به عنوان بخشی از پشته h3>

مواردی وجود دارد که شما به راحتی نمی توانید با یک زبان برنامه نویسی انجام دهید. از همه مهمتر ، شما نمی توانید برنامه های دسک تاپ و موبایل مستقل را با یک زبان برنامه نویسی ایجاد کنید ، زیرا هیچ محیط کارایی وجود ندارد که آنها را تفسیر کند.

به عنوان مثال ، می توانید از چارچوب های PHP مانند WordPress و Laravel فقط برای وب سایت ها و برنامه های وب زیرا آنها از مرورگر وب به عنوان محیط زمان اجرا استفاده می کنند. به طور مشابه ، برنامه های موبایل وردپرس در محیط های زمان اجرا برای موبایل مانند خازن اجرا می شوند که از نمایشگرهای وب استفاده می کنند.

اسکریپت نویسی در مقابل زبانهای برنامه نویسی – بررسی اجمالی تفاوت ها h3>

بنابراین تفاوتهای اصلی میان اسکریپت نویسی و زبانهای برنامه نویسی به شرح زیر است:

زبان نوشتن زبانهای برنامه نویسی
ویژه بستر های نرم افزاری Platform-agnostic (کراس پلت فرم)
(عمدتا) تفسیر شده Ltd.> وارد شده Ltd.>
سریع تر در زمان اجرا در زمان اجرا کندتر است
با کد بیشتر با شدت کمتر کد
برنامه های مستقل ایجاد می کند Ltd.> برنامه ها را به عنوان بخشی از پشته ایجاد می کند

سردرگمی درباره زبانهای نوشتاری h2>

برخی از سردرگمی ها در مورد زبان های اسکریپت نویسی وجود دارد که مرتباً با آنها روبرو خواهید شد ، بنابراین قبل از ورود به بهترین زبان های اسکریپت نگاهی به آنها بیندازیم.

مهمتر از همه ، صحبت کردن در مورد زبانهای نوشتاری frontend vs backend منطقی نیست ، حتی اگر بسیاری از مقالاتی که در سراسر وب پیدا خواهید کرد از این نوع گروه بندی استفاده می کنند.

در حال حاضر فقط یک زبان برنامه نویسی Frontend در حال حاضر استفاده می شود ، و آن JavaScript است (قبلاً زبانهای دیگری مانند ActionScript و JScript وجود داشته است ، اما اکنون همه منسوخ شده اند).

این frontend vs backend نیست که در زمینه زبان های اسکریپت نویسی مهم است بلکه محیط (های) زمان اجرا است که یک زبان برنامه نویسی می تواند اجرا شود.

توجه داشته باشید که “frontend” فقط به معنی چیزی است ( تصویر ، فونت ، نشانه گذاری ، صفحه سبک ، اسکریپت ، نوع دیگری از فایل استاتیک) که یک مرورگر وب می تواند آن را تفسیر کند. به عنوان مثال ، سعی کنید یک فایل PHP را مستقیماً از مرورگر وب باز کنید: نمی توانید ، زیرا یک سرور برنامه PHP باید آن را تفسیر کند – بنابراین PHP یک زبان برنامه نویسی باطن در زمینه توسعه وب است ، در حالی که لایه برنامه پشته سرور (به عنوان مثال LAMP) در زمینه زبان های اسکریپت نویسی است.

علاوه بر توسعه وب (برنامه نویسی frontend و backend) ، از زبان های اسکریپت نویسی همچنین می توان برای موارد مختلفی مانند برنامه نویسی و پیکربندی سیستم عامل ها و برنامه ها / محیط های خاص ، دستکاری مجموعه داده ها ، خودکار کردن کارها و بسیاری دیگر استفاده کرد.

همچنین یک زبان برنامه نویسی می تواند در چندین محیط اجرا شود.

زبانهای نوشتاری چیست h3>

قبل از ورود به بهترین زبانهای برنامه نویسی ، بیایید زبانهای برنامه نویسی را که گاهی به دروغ زبان برنامه نویسی نامیده می شوند ببینیم ، اما نمی توانید با آنها برنامه نویسی کنید:

 • زبانهای علامت گذاری ، مانند HTML و XML. در HTML ، ویژگی هایی برای مدیریت رویدادها مانند onclick و onmouseover وجود دارد ، اما اینها هنوز تماس های جاوا اسکریپت هستند.
 • زبانهای صفحه سبک ، مانند CSS ، Sass و LESS.
 • هر نوع کتابخانه یا چارچوبی که در بالای هر زبان برنامه نویسی ساخته شده باشد ، مانند jQuery ، PostCSS ، React ، Vue ، Angular ، Rails ، Grails ، Laravel ، وردپرس ، جنگو و دیگران.
 • زبانهایی که به زبان اسکریپت نویسی وارد می شوند ، مانند TypeScript و CoffeeScript.
 • SQL به عنوان مدیریت داده ها در سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) مانند MySQL و MariaDB است. آنها به شما اجازه نمی دهند عملکرد پویا بنویسید. با این حال ، بسیاری از RDBMS پوسته هایی دارند که به شما امکان می دهد از یک زبان برنامه نویسی استفاده کنید (به عنوان مثال JavaScript یا Python در MySQL Shell ).
 • محیط های زمان اجرا برای یک یا چند زبان برنامه نویسی ، مانند NodeJS.

13 بهترین زبان نوشتاری h2>

بسیاری از زبانهای عالی اسکریپت نویسی وجود دارند که شایسته ذکر در این راهنما هستند ، اما آنها دیگر در حال توسعه فعال نیستند. با این حال ، 13 زبان برنامه نویسی زیر به طور مرتب به روز می شوند و همچنین در تولید نیز استفاده می شوند.

بنابراین اگر به یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید به عنوان یک مسیر حرفه ای جدید فکر می کنید ، همه آنها ارزش شلیک دارند.

1 JavaScript / ECMAScript

JavaScript

JavaScript

جاوا اسکریپت پیاده سازی استاندارد ECMA-262 است که ECMAScript را تعریف می کند ( ES) زبان برنامه نویسی برای اهداف عمومی. به عبارت دیگر ، JavaScript گویشی از زبان ECMAScript است ، بنابراین مشخصات مستقل ندارد اما از همان نحو ECMAScript.

جاوا اسکریپت توابع درجه یک دارد (توابع به عنوان متغیر رفتار می شوند) و از برنامه نویسی شی گرا مبتنی بر نمونه پشتیبانی می کند (اشیا existing موجود به عنوان نمونه های اولیه مجدداً استفاده می شوند).

مثال کد h4>

ECMAScript از نحو براکت فرفری استفاده می کند. مثال کد جاوا اسکریپت زیر اعداد 1 تا 10 را با هم جمع می کند و نتیجه را به کنسول منتقل می کند (با زدن F12 می توانید آن را در کنسول جاوا اسکریپت مرورگر وب خود تست کنید):

 اجازه دهید کل = 0 ، شمارش = 1؛

while (تعداد 

منبع: جاوا اسکریپت شیوا توسط ماریج هاوربکه: مقدمه

از موارد و محیط ها استفاده کنید h4>

جاوا اسکریپت زبان اسکریپت نویسی است که توسط مرورگرهای وب مدرن مورد استفاده قرار می گیرد ، مانند موتور V8 Chrome و برنامه نویس Mozilla موتور SpiderMonkey . علاوه بر این ، توسعه وب در اینترنت ، می تواند در محیط های غیر مرورگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. NodeJS زمان اجرا ایجاد شده است تا توسعه دهندگان وب را قادر به استفاده از آن در قسمت باطن کند.

پوسته برخی از سیستم های مدیریت پایگاه داده NoSQL ، مانند MongoDB و Apache CouchDB و برخی از سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای مانند MySQL Shell فوق الذکر نیز از آن به عنوان زبان برنامه نویسی استفاده می کنند.

2. PHP h3>

PHP

PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی منبع باز برای همه منظوره است که در توسعه وب باطن استفاده می شود. نام اختصاری در اصل مخفف “Personal Home Page” بود ، زیرا PHP ابتدا برای افزودن قابلیتهای پویا به صفحات HTML ثابت ایجاد شد .

از آن زمان ، PHP تکامل یافته است به یک زبان مستقل ، بنابراین اکنون مخفف به معنای ” پیش پردازنده Hypertext ‘. PHP بصورت آزاد تایپ شده است (نیازی نیست انواع متغیرها را اعلام کنید) ، می تواند در اسناد HTML جاسازی شود و همچنین دارای ویژگی های شی گرا است.

مثال کد h4>

PHP یک نحو C مانند دارد. مثال کد PHP زیر یک آرایه عددی با چهار عنصر ایجاد می کند ، حلقه ها را در آنها حلقه می کند ، هر مورد را در دو ضرب می کند و متغیر $ value را با پایان حلقه تنظیم نمی کند.

 
 

منبع: اسناد PHP: ساختارهای کنترل

از موارد و محیط ها استفاده کنید h4>

PHP را می توان در سرورهای HTTP ، با Apache و Nginx a > محبوب ترین ها هستند.

رایج ترین پشته های سرور PHP LAMP (Linux ، Apache ، MySQL ، PHP) ، LEMP (Linux ، Nginx ، MySQL ، PHP – مورد استفاده Kinsta ) و WAMP (Windows ، Apache ، MySQL ، PHP) و MAMP (macOS ، Apache ، MySQL ، PHP).

همچنین توسط بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) معروف مانند WordPress ، دروپال و جوملا

، و چارچوب های برنامه وب مانند Laravel ، Symfony و CodeIgniter که همه در بالای زبان PHP ساخته شده اند و با قابلیت های اضافی آن را تقویت می کنند.

همچنین می توانید از PHP برای توسعه وردپرس محلی نیز استفاده کنید.

3 پایتون h3>

Python

پایتون

پایتون در حال حاضر دومین زبان برنامه نویسی محبوب در GitHub (پس از JavaScript). این را به دلیل نحو روشن و مختصرش دوست دارند – هنگام کدگذاری در پایتون ، باید خیلی کمتر از اکثر زبان ها تایپ کنید.

پایتون یک پروژه رایگان و منبع باز است که توسط بنیاد نرم افزار پایتون مدیریت می شود. این از الگوی برنامه نویسی ساخت یافته ، شی گرا و کاربردی پشتیبانی می کند و دارای کتابخانه استاندارد که مجموعه ای از ماژول های پایتون است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

مثال کد h4>

پایتون از براکت های فر استفاده نمی کند و علامت های ویرگول اختیاری هستند ، بنابراین خواندن و نوشتن کد به راحتی انجام می شود. مثال کد پایتون زیر ، عددهای صحیح بین 0 تا 4 را مرور می کند و آنها را چاپ می کند:

 تعداد = 0
در حالی که تعداد 

منبع: پایتون را بیاموزید: حلقه ها

از موارد و محیط ها استفاده کنید h4>

محبوب ترین اجرای پایتون سی پایتون است که به زبان C نوشته شده است. همچنین این برنامه پیاده سازی مرجعی است که همراه با زبان Python بارگیری می کنید. حتی اگر پایتون یک زبان تفسیر شده باشد ، سی پایتون از هر دو مرحله تدوین و تفسیر استفاده می کند. ابتدا کد منبع را در bytecode (نه همان کد ماشین) که هنگام اجرا تعبیر می کند ، جمع می کند.

علاوه بر CPython ، پایتون دارای محیط های دیگری برای زمان اجرا نیز هست ، از همه مهمتر PyPy که مرحله تدوین را حذف می کند و فقط JIT (فقط- به موقع) تفسیر. پیاده سازی های پایتون چند پلتفرمی هستند ، به این معنی که روی چندین سیستم عامل از جمله لینوکس ، ویندوز و macOS اجرا می شوند.

زبان پایتون به طور مكرر در یادگیری ماشینی ، پشتیبانی از توسعه وب ( Django محبوب ترین چارچوب وب) استفاده می شود ، تجزیه و تحلیل داده ها ، اتوماسیون ، محاسبات علمی و وب تراش.

4 یاقوت h3>

Ruby

یاقوت

Ruby یک زبان برنامه نویسی همه منظوره با منبع باز و دارای نحوی جمع و جور و خوانا است. این از اصول برنامه نویسی شی گرا پیروی می کند و به شما امکان می دهد کدهای تمیز و منطقی بنویسید. در روبی ، همه چیز یک شی object است – حتی انواع ابتدایی آن در بیشتر زبان ها ، مانند بولی ها و اعداد صحیح.

مفاهیم شی گرا مانند وراثت ، میکسین ها و کلاس های متا نیز به شدت مورد استفاده قرار می گیرند.

اگرچه Ruby یک طراحی کاملاً شی گرا دارد ، اما از برنامه نویسی رویه ای (توابع و متغیرهای تعریف شده خارج از کلاسها متعلق به شی Self ) و برنامه نویسی عملکردی (از طریق توابع ناشناخته ، بسته شدن و ادامه).

مثال کد h4>

Ruby یک نحو مختصر شبیه Python دارد. مثال کد Ruby زیر کلاس KaraokeSong را به عنوان یک زیر کلاس از کلاس Song تعریف می کند:

 کلاس KaraokeSong 

منبع: راهنمای مرجع برنامه نویسی یاقوت: کلاسها ، اشیا و متغیرها

از موارد و محیط ها استفاده کنید h4>

Ruby عمدتا در توسعه وب باطن مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از چارچوب های برنامه وب قوی مانند Ruby on Rails را تأمین می کند. بسیاری از وب سایت ها و برنامه های محبوب با استفاده از Ruby on Rails مانند Airbnb ، Shopify ، GitHub و Hulu.

روبی همچنین زبانی است که بسیاری از ابزارهای محبوب توسعه وب به آن نوشته شده اند ، به ویژه Sass پیش پردازنده CSS ، Jekyll تولید کننده وب سایت ثابت و Vagrant محیط ماشین مجازی.

اجرای پیش فرض Ruby YARV (یک ماشین مجازی دیگر Ruby) است. این مفسر اصلی Ruby را تغییر داد روبی مترجم Matz (همچنین Ruby MRI یا CRuby) که به دلیل مشکلات سریع مورد انتقاد قرار گرفته بود و مقیاس پذیری.

همچنین چندین محیط رقابتی برای زمان اجرا برای Ruby وجود دارد ، مانند JRuby (به شما امکان می دهد Ruby را روی ماشین مجازی جاوا اجرا کنید) ، mruby

(یک اجرای سبک که می توانید در برنامه خود جاسازی کنید) ، TruffleRuby (مترجم روبی Oracle که بر روی GraalVM ساخته شده است) ، Rubinius (a Cloud-native ماشین مجازی برای روبی) ، و دیگران .

5. گرووی h3>

Groovy

Groovy

Groovy یک زبان انعطاف پذیر باورنکردنی برای ماشین مجازی جاوا (JVM) است که می تواند به عنوان زبان برنامه نویسی و برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرد. . این یک پروژه منبع باز است که توسط بنیاد نرم افزار Apache نگهداری می شود. Groovy یک زبان شی گرا است که کد” java.lang.Object “را گسترش می دهد. ابر کلاس.

از تایپ استاتیک و پویا پشتیبانی می کند (بررسی نوع هم در زمان کامپایل و هم در زمان اجرا انجام می شود) و از لیست ها ، آرایه های انجمنی ، عبارات منظم و زبان های نشانه گذاری مانند HTML و XML پشتیبانی طبیعی دارد.

می توانید از Groovy به همراه کتابخانه های موجود جاوا استفاده کنید.

مثال کد h4>

Groovy با استفاده از براکت های فرفری ، یک نحو سازگار با جاوا دارد. مثال کد Groovy زیر کلاس مختصات را با ویژگی های عرض و طول و روش getAt () تعریف می کند:

 @ غیرقابل تغییر
مختصات کلاس {
  عرض جغرافیایی مضاعف
  طول جغرافیایی مضاعف

  getAt دو برابر (int idx) {
   اگر (idx == 0) عرض جغرافیایی باشد
   دیگری اگر (idx == 1) طول جغرافیایی باشد
   دیگری پرتاب استثنای جدید ("شاخص مختصات اشتباه ، استفاده از 0 یا 1")
  }
}
 

منبع: مستندات Groovy: معناشناسی

از موارد و محیط ها استفاده کنید h4>

همانطور که Groovy در کد بایت جاوا کامپایل می شود ، می توانید از آن به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره مانند جاوا استفاده کنید. در این حالت ، می توانید قبل از اجرا با استفاده از کامپایلر groovyc کد منبع را به کد بایت وارد کنید (معادل javac ).

با این وجود ، بسیاری از پیاده سازی های Groovy نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد از آن به عنوان زبان اسکریپت استفاده کنید. معروف ترین آنها چارچوب برنامه وب Grails (قبلاً با نام Groovy on Grails شناخته می شدند) و Gradle ابزار اتوماسیون ساخت ، اما چندین مورد دیگر نیز وجود دارد.

6. پرل h3>

Perl

پرل

Perl یک زبان برنامه نویسی عمومی است که بیش از سی سال (از سال 1987) وجود دارد. در اصل ، به عنوان یک زبان برنامه نویسی UNIX برای پردازش گزارش ایجاد شده است. نام آن نیز از همین جا ناشی می شود ، زیرا مخفف کلمه Perl به معنی “استخراج عملی و زبان گزارشگری” است.

زبان Perl در دهه 1990 محبوب شد که برنامه نویسان شروع به استفاده گسترده از آن برای برنامه نویسی CGI (رابط مشترک دروازه) کردند ، که یک مشخصات رابط قدیمی برای سرورهای وب است (در حال حاضر ، عمدتا توسط سایتهای قدیمی استفاده می شود). p >

پرل با وجود اینکه یک بازیکن نسبتاً زودرس است ، هنوز یازدهمین در فهرست TIOBE و بیست و یکمین زبان محبوب در GitHub (از اکتبر 2020).

مثال کد h4>

نحو Perl مشابه زبان C است. مثال کد Perl در زیر ابتدا زیر روال مربع () را تعریف می کند که مربع یک عدد را محاسبه و برمی گرداند ، سپس مقدار 8 را به عنوان آرگومان منتقل می کند ، زیرروال را اجرا می کند و نتیجه را در کد $ sq متغیر:

 زیر مربع {
  my $ num = shift؛
  نتیجه $ min = $ num * $ num؛
  بازگشت $ نتیجه
}

$ sq = مربع (8) ؛
 

منبع: اسناد پرل: معرفی پرل

از موارد و محیط ها استفاده کنید h4>

اگرچه این روزها بیشترین انتخاب برای توسعه دهندگان وب نیست ، از Perl می توان با موفقیت در توسعه backend استفاده کرد. علاوه بر محیط زمان اجرا CGI ، این سرویس همچنین در وب سرورهای Apache و Nginx اجرا می شود – پشته LAMP در واقع LAMPP است ، مخفف Linux، Apache، MySQL ، PHP و Perl.

برخی از چارچوب های توسعه وب Perl نیز وجود دارد ، با Catalyst ، Mojolicious ، و رقصنده محبوب ترین ها هستند.

Perl توسط چندین وب سایت و برنامه مشهور مانند آمازون ، IMDB ، Booking.com و BBC iPlayer استفاده می شود. در مناطق دیگر نیز استفاده می شود ، مانند برنامه نویسی شبکه و مدیریت سیستم. همچنین می توانید از شبکه جامع بایگانی Perl (CPAN) که 25000+ پروژه منبع باز Perl برای شما در دسترس است بازدید کنید بارگیری کنید.

7. لوا h3>

Lua

منبع:
https://kinsta.com/blog/scripting-languages/.

دیدگاهتان را بنویسید