چیست: GPL

مجوز GPL یا عمومی عمومی که گاهی اوقات GNU GPL نیز نامیده می شود ، رایج ترین مجوز نرم افزار رایگان است. نوشته شده توسط ریچارد استالمن از بنیاد نرم افزار آزاد برای پروژه GNU. این مجوز اجازه می دهد تا نرم افزار توسط هر کسی آزادانه مورد استفاده ، اصلاح و توزیع مجدد قرار گیرد. وردپرس نیز تحت مجوز GPL منتشر شده است ، به این معنی که وردپرس یک نرم افزار منبع باز است که توسط هر کسی قابل استفاده ، اصلاح و گسترش است.

پروژه وردپرس مجوز GPL را معادل فلسفی منشور حقوق خود می داند. این مقادیر اساسی را ارائه می دهد که پروژه به آنها اعتقاد دارد.

  • هر کسی می تواند نرم افزار را بارگیری و اجرا کند
  • هر کسی می تواند آن را اصلاح کند
  • هر کسی می تواند نسخه های رایگان نرم افزار را توزیع مجدد کند
  • هر کسی می تواند نسخه های اصلاح شده نرم افزار را توزیع کند.

یکی از جنبه های اصلی GPL استفاده از چیزی است که به عنوان copyleft شناخته می شود. Copyleft یک بازی با کلمه کپی رایت است ، اما مفهوم آن بسیار شبیه است. اساساً از قانون کپی رایت برای محافظت از نسخه های اصلاح شده یک اثر استفاده می کند اما برای محافظت از نسخه ها به همان نسخه ها نیاز دارد. به همین دلیل هر کاری مبتنی بر وردپرس مجوز GPL را به ارث می برد. این باعث بحث و مجادله شده است زیرا برخی از شرکت ها و افراد سعی کردند مضامین و افزونه های وردپرس را تحت مجوزهای غیر منطبق بفروشند. با این حال ، احساسات شدیدی در میان جامعه برای محافظت از لایحه حقوق وردپرس وجود دارد. Matt Mullenweg ، بنیانگذار پروژه وردپرس ، در مورد آن بسیار جدی است.

خواندن اضافی h4>

.

دیدگاهتان را بنویسید